Porady Grube

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#drewno#narzędzia#narzędzialeśne#piłowanie#piłydodrewna
Technologia i budowa pił do drewna Silky

Metalurgia narzędzi mierzy się z odwieczny problemem: stal miękka czy twarda? Stal miękka jest elastyczna i odporna na złamanie, ale szybko się tępi. Stal twarda jest krucha, ale zachowuje dłużej ostrość. Wydaje się, że piły Silky są doskonałą odpowiedzią na ten dylemat.

Przeczytaj artykuł
#siekiery#narzędzialesne#pielenie#las#leśnictwo
Jak dbać o swoją siekierę? Przechowywanie i ostrzenie siekiery

Twoja siekiera wymaga odpowiedniego traktowania. Jej żywotność i przydatność zależą w dużej mierze od właściwej konserwacji, ostrzenia i przechowywania. W tym artykule podpowiemy jak cieszyć się doskonałą jakością przez długie lata.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo
Jak zamocować trzonek siekiery?

Każdy prawdziwy drwal prędzej czy później zmierzy się z problemem zamocowania trzonka w swojej siekierze. Niezależnie od tego czy trzonek uległ uszkodzeniu czy po prostu wypadł z ucha głowicy, zawsze można go po prostu go wymienić.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#siekiery#drewno#narzędzia#narzędzialeśne
Szukasz siekiery do rąbania drewna? Nie wiesz, jaką siekierę rozłupującą wybrać?

Każdy prawdziwy drwal, niezależnie czy leśny czy taki bardziej miejski, staje w pewnym momencie swojego życia przed bardzo ważnym dylematem: jaką siekierę wybrać. W poniższym artykule pokusiliśmy się o zestawienie rodzajów siekier, które warto brać pod uwagę w ostatecznym wyborze. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o znajdujące się w naszej ofercie doskonałe siekiery marki Gränsfors Bruk, ale podział i charakterystyki są uniwersalne, niezależnie od marki siekier.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#jakzrobić#przyroda#drewno#siekiery#narzędzia#bezpieczeństwopracy#narzędzialeśne
Jak rozłupywać drewno opałowe?

Rozłupywanie drewna opałowego to w dzisiejszych czasach najczęstsze zastosowanie dla siekier. Jak spowodować aby ta czynność była przyjemna, skuteczna i efektywna? Skorzystaj z naszych porad.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#pryzgoda#jakzrobić#przyroda#drewno
Jak rozpalić drewnem w piecu? Jak rozpalić ognisko?

W artykule prezentujemy kilka porad i zasad związanych z rozpalaniem ogniska – zarówno w naturze jak i w domowym piecu czy kominku na drewno.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#siekiery#narzędzia#bezpieczeństwopracy#narzędzialeśne#drewno
Jak wybrać odpowiedni rozmiar siekiery do łupania drewna?

Dobór odpowiedniej wielkości siekiery jest kluczowy dla wygody i bezpieczeństwa pracy. Podczas wizyty w sklepie wybierz w dwóch krokach właściwy rozmiar siekiery dla siebie.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#ochronaprzyrody#znakowanie#narzędzialeśne
Farby w sprayu do znakowania drzew i drewna. Jak wybrać, jak stosować?

Farby w sprayu od dawna stanowią integralną część nowoczesnego leśnictwa. Mogą być używane w drzewostanach do zaznaczania drzew dorodnych, szlaków zrywkowych lub drzew przeznaczonych do ścinki. Dzięki łatwości użycia i dobrej widoczności farby w aerozolu już dawno zastąpiła ona inne metody znakowania drzew i drewna.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#piłowanie#narzędzia#arborystyka#piłydodrewna#narzędzialeśne
Jak ciąć drewno piłą Silky?

Technika pracy piłą Silky jest inna niż ta z wykorzystaniem europejskiego modelu. Produkty Silky nawiązują do tradycyjnych pił japońskich, stąd cięcie następuje nie poprzez pchanie piły, a poprzez jej ciągnięcie. Zaletą takiego podejścia jest przede wszystkim nieporównanie większa precyzja cięcia oraz zdecydowanie mniejszy wysiłek osoby wykorzystującej piłę tego typu.

Przeczytaj artykuł
#leśnictwo#sadzenie#przyroda#narzędzialeśne
Szpadle wklęsłe & motyki. Szpadle sadzeniowe i porównanie metod sadzenia drzew

Właściwa metoda sadzenia jest podstawą dla późniejszego rozwoju całych drzewostanów. Również dobór odpowiednich narzędzi zależy od charakteru podłoża i od jakości gleby. Ważną rolę odgrywa także topografia. Podczas gdy szpadle są najczęściej używane na terenie płaskim, o tyle motyk używa się ze względów ergonomicznych na zboczach. W tym artykule zostały przedstawione najczęściej stosowane metody sadzenia.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#wędrówki#przygoda#natura#poradnik#odzież#sprzęt
Odzież turystyczna – wskazówki dotyczące idealnego wyposażenia

Wędrowanie sprawia dużo przyjemności. Jednak gdy spodnie się przemoczą lub koszula zacznie przylegać do ciała i zaczynasz marznąć – przyjemność szybko się kończy. Dzięki poniższym wskazówkom dotyczącym doboru odpowiedniej odzieży turystycznej możesz zapobiec utracie przyjemności z wycieczki. W tym artykule doradzamy, jakiej odzieży możesz użyć, aby do celu dotrzeć bez wysiłku i zdrowo.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#przygoda#wędrówka#jakzrobić#myślistwo#sprzęt
Porady dotyczące zakupu latarek czołowych – obie ręce są wolne, a mimo to jest jasno

Latarka typu czołówka? Potrzebujesz czegoś takiego? Czy to tylko oświetlenie dla górników? Wcale nie! Czytaj dalej i odkryj w poniższych poradach wskazówki dla siebie dotyczące zakupu czołówek. Wskazówki dla turystów, myśliwych, majsterkowiczów i aktywnie spędzających czas.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#trekking#wędrówka#poradnik#jakzrobić#buty
Jak pielęgnować buty trekkingowe

Solidna konstrukcja butów trekkingowych to gwarancja bezpiecznego poruszania się w terenie, a szczególnie w górach. Zazwyczaj musi minąć trochę czasu zanim nowe buty dobrze dopasują się do stopy. W początkowej fazie użytkowania nowych butów należy być przygotowanym na możliwość pojawienie się pęcherzy na stopach. Dobre i kompetentne doradztwo może okazać się tutaj bardzo cenne. Dobrze dopasowane buty trekkingowe sprawią, że szybko zaczniesz czerpać radość ze spacerów i długich wędrówek. Dbaj o swoje buty. W czterech prostych krokach powiemy Ci jak pielęgnować buty od pierwszego dnia, aby tym samym przedłużyć ich żywotność.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#trekking#wędrówka#poradnik#jakzrobić#odzież
Jak dobrać odpowiednie spodnie trekkingowe

Czas, kiedy nie możemy wyjechać na łono przyrody, to najlepszy okres na planowanie i przygotowania do przyszłych wyjazdów. Wykorzystajcie go na szukanie odpowiedniego sprzętu i czytanie o nim. Zróbcie porównania, przygotujcie listę rzeczy do spakowania i wybierzcie to, w co się ubierzecie i co zabierzecie ze sobą. Znalezienie odpowiedniej pary spodni trekkingowych może być pierwszym krokiem do wielu udanych wycieczek. W poniższym materiale zawarliśmy nasze sugestie co do tego, jak odnaleźć się w szerokiej gamie modeli Fjällräven i znaleźć idealną parę spodni trekkingowych dla każdego.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#trekking#przygoda#poradnik#jakzrobić#bezpieczeństwo
Pierwsza pomoc w terenie – jak zachować się w nagłych wypadkach

Chwila nieuwagi, źle zrobiony krok i patrzysz bezradnie jak twój towarzysz wędrówki przewraca się i doznaje kontuzji. Podczas gdy w obszarze gęsto zaludnionym pomoc nadciąga w ciągu kilku minut, o tyle w plenerze jesteś pierwszą osobą, która będzie zobowiązana do niesienia pomocy. Dowiesz się tutaj, jak się zachować w sytuacjach awaryjnych i jak zdobyć większą pewność siebie biorąc udział w kursach z udzielania pierwszej pomocy w terenie.

Przeczytaj artykuł
#outdoor#trekking#wędrówka#poradnik#jakzrobić#bezpieczeństwo
Wędruj w prawidłowy sposób: techniki chodzenia podczas trekkingu

Wszystkiego trzeba się nauczyć – również tego jak prawidłowo wędrować! Być może właśnie zadajesz sobie pytanie: „Co mogę zrobić źle?” Szczególnie osoby początkujące mogą szybko stracić ochotę do wędrówek w terenie, a nawet narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli zastosują niewłaściwe techniki chodzenia i nie będą wyposażone w odpowiedni sprzęt. W naszym poście na blogu możesz przeczytać, jak prawidłowo wędrować i jak w pełni cieszyć się otaczającą nas przyrodą.

Przeczytaj artykuł
#myślistwo#listakontrolna#pielęgnacjaodzieży#ubraniamyśliwskie
Pranie odzież funkcyjnej – wskazówki i porady

Często pojawia się pytanie czy prać odzież termoaktywną – jak to działa? Takie pytanie stawiamy sobie już przy zakupie, albo po pewnym czasie intensywnego noszenia ubrań. Odzieży termoaktywnej używamy podczas wypoczynku, aktywności na świeżym powietrzu jak i w czasie wędrówek i polowań. Brud i pot są tutaj na porządku dziennym. Odzież termoaktywna obejmuje kurtki myśliwskie i spodnie outdoorowe oraz bieliznę. Obawa, że piorąc taką odzież popełnimy błąd lub ją uszkodzimy jest bezpodstawna. Od czasu do czasu należy prać odzież termoaktywną aby zachować jej specyficzne właściwości, takie jak oddychalność, a także odporność na wiatr i wodę.

Przeczytaj artykuł
#myślistwo#bezpieczeństwo#poradniki#przyroda
Pandemia koronawirusa – COVID-19 – jak powinni zachowywać się myśliwi

W obliczu globalnej pandemii COVID-19, nawet myśliwi stają przed wyzwaniami dotyczącymi zachowania zdrowia i odpowiedzialności społecznej. Przedstawiamy kluczowy poradnik, który nie tylko pomaga w nawigacji przez obostrzenia, ale także podkreśla ważną rolę, jaką myśliwi odgrywają w utrzymaniu równowagi ekosystemów i wspieraniu lokalnych społeczności. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak można bezpiecznie kontynuować działania łowieckie i wspierać działania ochronne, zachowując jednocześnie zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych.