Jak ciąć drewno piłą Silky?

Technika pracy piłą Silky jest inna niż ta z wykorzystaniem europejskiego modelu. Produkty Silky nawiązują do tradycyjnych pił japońskich, stąd cięcie następuje nie poprzez pchanie piły, a poprzez jej ciągnięcie. Zaletą takiego podejścia jest przede wszystkim nieporównanie większa precyzja cięcia oraz zdecydowanie mniejszy wysiłek osoby wykorzystującej piłę tego typu.

W zastosowaniach arborystycznych czy ogrodniczych dochodzi również inna ważna zaleta – zmniejszenie o ok 50% liczby zniszczonych komórek drewna, co zdecydowanie przyspiesza proces leczenia drzewa w miejscu cięcia i zmniejsza ryzyko infekcji drobnoustrojami.

Ergonomia cięcia piłą Silky

Ramię ludzkie może wykonać 5-cio krotnie cięższą pracę wykonując ruch do siebie niż w przypadku gdy ruch jest od siebie. Ruch “od siebie” połączony z nakładem siły jest często przyczyną kontuzji (tzw. łokieć tenisisty).

Piła Silky redukuje wibracje podczas piłowania do 70%. Dzieje się tak dzięki zminimalizowanej grubości brzeszczotu oraz materiałowi, z którego jest on wykonany – stali wysokowęglowej. Węgiel zawarty w stali odpowiedzialny jest za pochłanianie wibracji.

Ułożenie ręki podczas pracy piłą Silky jest jak najbardziej naturalne. Ułożenie ręki podczas pracy tradycyjną piłą europejską jest nienaturalne i może prowadzić do poważnej kontuzji.

Biceps to najsilniejszy mięsień ramienia. Znajduje się na jego przedniej stronie i jest odpowiedzialny za ruch do siebie. Biceps jest w stanie wykonać 5-cio krotnie cięższą pracę niż triceps.
Triceps to mięsień na tylnej stronie ramienia. Odpowiedzialny jest jedynie za możliwość rozprostowania ręki. Jego budowa nie jest dostosowana do wykonywania ciężkich prac.

Jak nie złamać piły podczas cięcia drewna?

Do złamania piły może dojść jedynie poprzez pchanie piły z nadmierną siłą lub niezachowanie linii prostej pomiędzy ramieniem, dłonią a piłą. Stąd zastosowanie pił do drewna Silky i odpowiednie ich użytkowanie eliminuje zagrożenie złamania piły.

Koniuszki zębów mogą ulec złamaniu przy natrafieniu na gwoździe lub kamienie. Do piłowania gałęzi zanieczyszczonych ziemią przeznaczona jest piła Silky Gomtaro-Root, która na końcu procesu produkcji jest jeszcze dodatkowo chromowana.

Pamiętaj, że wszystkie piły Silky mają wymienialne ostrza, stąd w ostateczności zawsze można ostrze wymienić na nowe bez konieczności zakupu nowej piły.

Jak dobrać piłę do zadania? Gęstość uzębienia.

Uzębienie drobne od 13 do 32 zębów na 30 mm

Piły o drobnym uzębieniu przeznaczone są do drewna suchego lub drewna świeżego o bardzo niskiej wilgotności. Im drobniejsze zęby tym precyzyjniejsze i gładsze cięcie. Nie nadają się do cięcia świeżego drewna o dużej zawartości wody. Małe przestrzenie pomiędzy zębami będą zapychane wilgotnymi wiórami.

Uzębienie grube od 6,5 do 13 zębów na 30 mm

Piły o grubym uzębieniu przeznaczone są do pielęgnacji drzew lub do cięcia świeżego drewna o dużej zawartości wody. W suchym, zwartym drewnie duże zęby będą agresywnie szarpały włókna a wibracje utrudniały pracę.