Jak pielęgnować buty trekkingowe

Solidna konstrukcja butów trekkingowych to gwarancja bezpiecznego poruszania się w terenie, a szczególnie w górach. Zazwyczaj musi minąć trochę czasu zanim nowe buty dobrze dopasują się do stopy. W początkowej fazie użytkowania nowych butów należy być przygotowanym na możliwość pojawienie się pęcherzy na stopach. Dobre i kompetentne doradztwo może okazać się tutaj bardzo cenne. Dobrze dopasowane buty trekkingowe sprawią, że szybko zaczniesz czerpać radość ze spacerów i długich wędrówek. Dbaj o swoje buty. W czterech prostych krokach powiemy Ci jak pielęgnować buty od pierwszego dnia, aby tym samym przedłużyć ich żywotność.

Czy po każdej wyprawie należy czyścić buty trekkingowe?

Tak! Jednak twoje buty trekkingowe (dla kobiet) mogą poczekać. Po zakończonej wyprawie poświęć trochę czasu sobie. Przy filiżance herbaty lub kawy, odpoczywając na kanapie, możesz wrócić wspomnieniami do swojej wycieczki. Przywołaj wspomnienia z ostatnich doświadczeń w plenerze i ciesz się nimi na nowo w domu. Dopiero jak odzyskasz siły zadbaj tego samego dnia o swoje obuwie. Dzięki temu, wybierając się na kolejną wycieczkę założysz na siebie zadbaną odzież, która ochroni cię przed wilgocią i nierównościami w terenie, będzie wsparciem dla każdego twojego ruchu, a także poradzi sobie ze spoconymi stopami.

W międzyczasie wystarczający będzie krótki program czyszczenia obuwia: usuń zabrudzenia szczotką lub/ i wilgotną szmatką. W przypadku wycieczek pieszych trwających kilka dni warto mieć przy sobie szczotkę do obuwia. Podróżujesz samochodem? Aby nie wnosić błota do samochodu, oczyść buty w strumieniu lub otrzyj je wysokiej trawie.

Czyszczenie dokładne: zadbaj o swoje buty trekkingowe w czterech łatwych krokach

Buty trekkingowe lub buty myśliwskie jak nowe? Jak czyścić buty skórzane:

1. Przygotuj but do czyszczenia

W celu dokładnego wyczyszczenia butów sznurowadła muszą być rozwiązane, a wkładki wyjęte. Następnie przy pomocy szczotki usuń zaschnięte błoto z wierzchniej części buta i z podeszwy.


2. Wyczyść buty letnią wodą

Skórzane buty wyczyść starannie w wannie lub pod bieżącą wodą. Do czyszczenia wnętrza należy używać wyłącznie miękkich materiałów (najlepiej gąbki), w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia membrany. Jeśli czyszczenie samą wodą okaże się niewystarczające lub buty nieprzyjemnie pachną po trudnej trasie, wówczas dodatek środka myjącego pomoże usunąć zapachy i zabrudzenia.


3. Daj butom wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie

Po intensywnym czyszczeniu butów nie powinieneś planować w nich wycieczki w góry na następny dzień, skorzystaj wtedy z innej pary butów. Buty trekkingowe potrzebują czasu aby dobrze wyschły. Najlepiej jest umieścić je w ogrzewanej piwnicy lub gdy jest sucho – na zewnątrz.


4. Pielęgnacja obuwia ze skóry woskowej

Aby mieć pewność, że mocna i trwała skóra nie stanie się krucha i spękana w miejscach narażonych na częste zginanie, należy po wysuszeniu nasmarować ją woskiem do butów, np. Pasta woskowa Meindl Sportwax.

Wskazówka:

Źródła ciepła, takie jak piece i grzejniki są zabronione jako miejsce suszenia butów, ponieważ skóra może popękać. Lepiej wypchać buty papierem gazetowym, który odciągnie z nich wilgoć. Papier należy jednak regularnie wymieniać, aby zapobiec powstaniu pleśni.

Sposób aplikacji

Nanieść wosk cienką warstwą i rozprowadzać palcami (ciepło ciała czyni go miękkim) lub suchą szmatką, a następnie ostrożnie wmasować w skórę butów. Pozwól mu się wchłaniać przez kilka godzin – najlepiej przez całą noc.

Jeśli chcesz być bardzo dokładny, to po nałożeniu wosku możesz suszyć buty suszarką, wówczas wosk jeszcze lepiej się wchłonie. Uwaga: suszarka musi być ustawiona na nadmuch chłodnym powietrzem!

Wskazówka:

Nawet jeśli obciążenie butów nie jest nadmierne, należy o nie od czasu do czasu zadbać, tak aby skóra w butach nie uległa przesuszeniu. Jeśli na skórze pojawią się spękania, będzie już za późno.

Pielęgnacja butów trekkingowych wykonanych z zamszu, butów z materiałów syntetycznych i mieszanych

Twoje buty trekkingowe nie są wykonane z gładkiej skóry czy skóry licowanej? Oto wskazówki dotyczące konserwacji innych materiałów:

Pielęgnacja zamszu, nubuku i skóry welurowej

Różne rodzaje zamszu nadają butom sportowy wygląd. Jeśli chcesz zadbać o buty trekkingowe wykonane z zamszu lub skóry nubukowej, możesz postępować dokładnie tak, jak opisano powyżej. Wybierając wosk, zwróć uwagę na odpowiedni wariant. Tutaj lepszym wyborem będą płynne kremy woskowe, ponieważ łatwiej je rozprowadzić. Po wchłonięciu kremu skóra zwykle wydaje się gładsza i ciemniejsza. Przetrzyj skórę szorstką szczotką, aby przywrócić jej pierwotny wygląd.

Pielęgnacja butów syntetycznych

Buty syntetyczne można czyścić w sposób opisany powyżej. Następnie należy je jednak spryskać odpowiednim sprayem impregnującym. Ma to również znaczenie w przypadku wodoodpornej membrany, ponieważ brud i krople wody łatwiej spływają, a kolejne czyszczenie można przesunąć w czasie. Jeśli buty są wyposażone w wodoodporną membranę, taką jak np. Gore-Tex, najlepiej myć je wyłącznie czystą wodą. Nawiasem mówiąc, buty trekkingowe wykonane z materiałów syntetycznych szybciej schną gdy nie są wypchane papierem gazetowym.

Buty trekkingowe wykonane z różnych typów materiału

Spray do impregnacji butów trekkingowych sprawia, że stopy pozostają suche. Jeśli chcesz zadbać o buty wykonane ze skóry z syntetycznymi wstawkami, musisz być bardzo ostrożny. Po oczyszczeniu skórzanych elementów buta, należy dokładnie wetrzeć w nie wosk. Ale uwaga: wosk do butów nie może mieć kontaktu z materiałem syntetycznym! Na koniec spryskaj cały but sprayem impregnującym (np. Impregnat w sprayu Meindl Wet Proof ).

Jakie są inne wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji butów trekkingowych?

Podczas czyszczenia butów należy również pamiętać o następujących kwestiach:

  • Podane powyżej zasady pielęgnacji butów powinno się stosować również w przypadku nowej pary butów trekkingowych, przed założeniem ich po raz pierwszy.
  • Nie wolno stosować oleju ani innych tłuszczów, tylko wosk do butów! W przeciwnym razie ucierpi na tym bardzo wytrzymałość butów.
  • Haki i oczka są bardzo ważnymi elementami butów trekkingowych. Uwzględnij je w procesie czyszczenia, aby uchronić te elementy przed korozją.
  • Wkładki w butach zbierają dużo wilgoci, dlatego po każdej wędrówce należy je wyjąć z butów i wysuszyć. Jeśli nieprzyjemnie pachną, zwykle można je łatwo wyprać w pralce. Stare, zużyte wkładki należy jak najszybciej wymienić na nowe, aby zachować wygodę i uniknąć powstania bolesnych pęcherzy.
  • W czasie zimowej przerwy, dobrze jest umieścić w butach prawidła, aby nie traciły swojej formy. Może się tak stać, gdy buty nie są używane przez długi czas. Nawet suchy papier gazetowy może służyć jako wypełniacz do butów!
  • Skóra w butach wygląda jak nowa, czujesz się w swoich butach komfortowo, ale podeszwa już się wytarła? Aby nadal zachować ulubione buty trekkingowe, oddaj je do szewca, który zazwyczaj może łatwo wymienić podeszwę, pod warunkiem, że jest to podeszwa przyszywana, a nie wtryskowa.
  • Wszystkie buty trekkingowe, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane mogą być impregnowane wybranym sprayem między czyszczeniami i po czyszczeniu – również dodatkowo – oprócz pielęgnacji woskiem skórzanym. Najlepiej zrobić to, gdy but jest wilgotny i wyszczotkowany. Wtedy wszystkie pory w skórze są otwarte i gotowe do przyjęcia impregnatu. Impregnacja zapobiega wchłanianiu wody, dzięki czemu obuwie trekkingowe zachowuje właściwości oddychające.
Nadchodzi czas na kolejną wyprawę. Zdobycie ostatniego szczytu to już tylko miłe wspomnienie. Twoje buty trekkingowe pozostają Twoim wiernym towarzyszem – i najlepiej aby to trwało jak najdłużej. Jeżeli buty mają Ci służyć przez długie lata – troska o nie i ich czyszczenie nie może być zaniedbywane.