Wędruj w prawidłowy sposób: techniki chodzenia podczas trekkingu

Wszystkiego trzeba się nauczyć – również tego jak prawidłowo wędrować! Być może właśnie zadajesz sobie pytanie: „Co mogę zrobić źle?” Szczególnie osoby początkujące mogą szybko stracić ochotę do wędrówek w terenie, a nawet narazić się na niebezpieczeństwo, jeśli zastosują niewłaściwe techniki chodzenia i nie będą wyposażone w odpowiedni sprzęt. W naszym poście na blogu możesz przeczytać, jak prawidłowo wędrować i jak w pełni cieszyć się otaczającą nas przyrodą.

Prawidłowo oceń swoje siły

Nie powinieneś spieszyć się podczas wędrówki po górach – różnica wysokości, ukorzenione ścieżki leśne i ruchome gruzowiska to trudny teren. Najpierw powoli przyzwyczajaj się do nowej aktywności, na początek wybierz krótkie i znane trasy. Zacznij wędrować powoli i zwiększaj tempo dopiero po około pół godzinie, ale tylko na tyle, aby móc kontynuować rozmowę ze swoimi towarzyszami i utrzymać zdrowe tętno.

Wartość zdrowego tętna można z grubsza określić jako różnicę: 180 minus wiek. Tętno natomiast można łatwo obliczyć, mierząc je przez 10 sekund i mnożąc x 6. Jeśli jest za wysokie lub źle się czujesz, musisz je obniżyć i zrobić sobie przerwę. Pamiętaj, że: podczas wycieczki pieszej ostatecznym celem nie jest szczyt ani górska chata, a jedynie bezpieczny powrót do domu lub do miejsca zakwaterowania.

Określ czas wędrówki

Sprawdziłeś już na mapie długość trasy pieszej, ale nie możesz oszacować czasu potrzebnego do jej przejścia? Tutaj podamy Ci ogólną zasadę obliczania czasu marszu: W płaskim terenie możesz przejść około 4,2 km w ciągu godziny. Na każde 300 metrów wzniesienia należy dodać godzinę. Jeśli długość trasy wynosi np. 6,5 km i w jest tym 300 metrów wzniesienia, do celu dotrzesz po około 2,5 godziny marszu, bez robienia przerw w międzyczasie.

Czy chcesz uprawiać trekking od samego początku w prawidłowy sposób?
Jeżeli tak, to najlepiej rozpocząć wędrówkę z przewodnikiem. On dopasuje Ci tempo marszu, przedstawi prawidłowe techniki chodzenia i udzieli cennych wskazówek na temat idealnego wyposażenia podczas górskich wędrówek. I bardzo ważne: przewodnik turystyczny zna wszystkie interesujące miejsca, dużo wie o florze i faunie i sprawi, że wędrówka stanie wyjątkowym, niezapomnianym doświadczeniem.

Oto co składa się na prawidłowe wędrowanie

  • Dobre buty turystyczne: buty turystyczne (dla kobiet) mają głęboki profil i antypoślizgową podeszwę. Mocne sznurowanie i konstrukcja buta sięgająca kostki zapobiegają skręceniu kostki i obrażeniom więzadła.
  • Odzież trekkingowa (dla kobiet, dla dzieci): taka odzież jest elastyczna i wspiera optymalny ruch podczas chodzenia. Oddychające koszule turystyczne, kurtki i spodnie outdoorowe zapewniają szybki transport wilgoci na zewnątrz, zapobiegają zawilgoceniu odzieży, a tym samym ewentualnym przeziębieniom. Wskazane jest również zabranie ze sobą lekkiej odzieży przeciwdeszczowej.
  • Odpowiednia ilość bagażu: ważne jest posiadanie podstawowego wyposażenia na drogę. Ale uważaj, aby nie zabierać rzeczy bezużytecznych. Ciężki sprzęt pakuj zawsze jak najbliżej ciała, najlepiej na poziomie łopatek.
  • Jedzenie i picie: Aby nie opaść z sił i móc iść dalej, w twoim plecaku powinny znajdować się: woda, herbata lub rozcieńczony sok jabłkowy, a także jedzenie energetyzujące, takie jak orzechy lub batony energetyczne. Rób sobie wystarczająco dużo przerw.
  • Telefon komórkowy: zwłaszcza jeśli podróżujesz sam, telefon komórkowy jest również częścią wyposażenia. Sprawdź poziom baterii przed wyjściem! Poinformuj także krewnych o planowanej trasie.
  • Nigdy nie opuszczaj oznakowanych szlaków: skrót może być bardzo kuszący, ale lepiej zrobisz, gdy pozostaniesz na szlaku.

Wędruj właściwie dzięki mądrej technice chodzenia

Znajomość właściwej techniki chodzenia jest ważna, abyś mógł bezpiecznie poruszać się po górach i w dolinach, nie uszkadzając stawów i nie tracąc niepotrzebnie energii. Mieszkańcy nizin, którzy od dzieciństwa nie są intuicyjnie zaznajomieni ze stromością terenu, powinni bliżej przyjrzeć się technice chodzenia. Zagorzali wędrowcy mogą natomiast zadbać o poprawę kondycji, wytrzymałości i odkrywać nowe trasy.

Wędruj poprawnie w dół

Trasa prowadząca w dół jest szczególnie trudna. Abyś nie był jednym z wielu turystów, którzy skarżą się na ból kolan, powinieneś zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

  • Zanim zaczniesz schodzić, powinieneś ponownie zasznurować buty. Popchnij piętę do tylnej krawędzi buta, a następnie ponownie mocno zasznuruj but. Zapobiega to zsuwaniu się stopy do przodu i ochroni przed bólem palców stóp.
  • Twoje chodzenie jest prawidłowe, jeżeli środek ciężkości znajduje się zawsze nad twoimi stopami. Taka postawa rozkłada nacisk na całą stopę i zapewnia lepszą przyczepność w czasie poślizgu.
  • Podczas wędrówki w dół należy unikać chodzenia na wyprostowanych nogach. Może to prowadzić nie tylko do uszkodzenia stawu kolanowego, ale również stawu biodrowego i stawu skokowego. Nawet ramiona mogą doznać uszkodzeń. Aby amortyzować ewentualny upadek, należy lekko ugiąć kolana.
  • Schodź w dół małymi krokami, unikaj skakania. Nie spiesz się, wykonuj płynne ruchy.
  • Jeśli stopień zejścia wykracza poza naturalną długość kroku, zaleca się przykucnięcie, a następnie zejście.
  • Jeśli trasa będzie prowadziła stromo w dół, nie powinieneś iść w linii prostej, ale schodzić serpentynami – podobnie jak w slalomie. Główne obciążenie powinno znajdować się na pięcie.

Wędruj poprawnie pod górę

Często nudne i uciążliwe podejście jest mniejszym obciążeniem dla kości i stawów niż schodzenie. Najważniejszym jest, aby ustalić swoje idealne tempo marszu, nie przeciążać się, aby wystarczyło sił na zejście. Środek ciężkości ciała powinien pozostać pionowo nad stopami. Szczególnie osoby początkujące wychylają instynktownie górną część ciała zbyt blisko stoku. Prawidłowo powinno się iść w górę z jedynie lekko zakrzywioną postawą w stawie biodrowym: pośladki wystają do tyłu, podczas gdy klatka piersiowa i głowa pozostają wyprostowane i nie są zgięte do przodu.

Jeśli wędrujesz w grupie, musisz zachować wystarczającą odległość między poszczególnymi osobami. Chcąc zrobić sobie przerwę, należy odsunąć się na bok, aby nie zatrzymywać kolejnych osób. Po zakończeniu przerwy nie powinieneś spieszyć się za grupą, ale kontynuować marsz w poprzednim tempie.

Kije turystyczne: przydatna pomoc w wędrówce – tak czy nie?

Dla wędrowców z problemami kręgosłupa lub stawów kije trekkingowe są niezastąpione. Przy podejściach wspierają energiczny krok i równomiernie rozkładają wysiłek na ręce i nogi. Przy schodzeniu pochłaniają wstrząsy i chronią stawy.
Powinno się używać zawsze pary kijów trekkingowych, z wyjątkiem stromego terenu, gdy potrzebna jest jedna ręka aby się przytrzymać lub wesprzeć. Kije są prawidłowo wyregulowane, gdy ramię i przedramię tworzą w płaskim terenie kąt prosty podczas chwytania rączki. Przy wchodzeniu na stok kije powinny być ustawione krócej, a przy schodzeniu powinny być nieco dłuższe. W czasie wędrówki kije należy zawsze trzymać jak najbliżej ciała.
Należy jednak pamiętać o następującej zasadzie: na mniej wymagających szlakach zdrowi wędrowcy powinni zawsze chodzić bez pomocy kijów i raczej skoncentrować się na prawidłowej technice chodzenia. Dzięki temu utrzymywana zostanie pewność przy stawianiu kroków i lepiej będzie wyćwiczone utrzymanie równowagi.

Wszystkie

Buty turystyczne w ofercie Grube

Wszystkie