Szukasz siekiery do rąbania drewna? Nie wiesz, jaką siekierę rozłupującą wybrać?

Siekiera turystyczna

Siekiera harcerska / campingowa lub mała siekiera myśliwska, która mieści się łatwo w plecaku. Dzięki kształtowi ochrony ostrza głowica siekiery nie niszczy wnętrza plecaka. Taka siekiera pozwala na odrąbywanie dosyć dużych gałęzi oraz dzielenie drewna opałowego na polana do obozowego ogniska. U wielu osób budzi wspomnienia i marzenia o pełnym emocji życiu w naturze. Siekiery tego typu mają długość ok 30 cm i masę ok 0,7 kg.

Amerykańska siekiera drwalska

Sprzęt pierwszego wyboru dla prawdziwego drwala! To profesjonalna siekiera, która jest przeznaczona do pracy w sposób, w jaki pracowało się kiedyś. Wykonana ręcznie z jednego kawałka twardej stali, a następnie ostrożnie podgrzana i naostrzona. Głowica takiej siekiery ma masę ok 1,5 kg i ostrze o długości 12 cm. Siekiera ma nieco wygięty trzonek z amerykańskiej hikory o długości 80 lub 90 cm. W przypadku oferty Gränsfors Bruk, siekiera tego typu dostarczana jest ze skórzaną ochroną ostrza.

Siekiera dwustronna

Siekiery tego typu są używane do dwóch zastosowań: jako siekiery robocze oraz jako siekiery do rzucania przez uprawiających sporty ciesielskie. Popularność zyskały już w 19 wieku dzięki dużej uniwersalności. Na ogół jedno ostrze jest wąskie i bardzo ostre, przeznaczone do ścinania drzew. A drugie wykańczane było bardziej tępo i przeznaczone do wykonywania zamków węgłowych oraz obciosywania blisko ziemi, kiedy bardziej delikatne otrze do cięcia mogłoby ulec szybko uszkodzeniu. Głowica takiej siekiery ma masę ok 2 kg i ostrza o długości ok 15 cm. Siekiery tego typu w ofercie Gränsfors Bruk mają proste trzonki z hikory o długości ok 90 cm (siekiera robocza) oraz 74cm (siekiera do rzutów). Obie dostarczane są z ochronami ostrzy ze skóry licowej.

Siekiera leśna

Dzielimy je na dwa rodzaje: mała siekiera leśna i duża siekiera leśna. Ta pierwsza, podobna w gabarytach do siekiery turystycznej, różni się od niej większą głowicą i dłuższym trzonkiem, co daje większą siłę uderzenia podczas rąbania. Ma długość ok 50 cm i ciężar ok 1 kg.

Większa wersja tej siekiery to profesjonalny sprzęt dla osób pragnących pracować w lesie w sposób tradycyjny. Idealna do okrzesywania ściętych drzew. Kura z zaokrąglonymi kształtami, dzięki którym nadaje się do rąbania świeżego, wypuszczającego żywicę drewna, np. świerkowego czy sosnowego. Długi trzonek zapewnia dużą siłę uderzenia. Siekiera z trzonkiem ma 64 cm długości i masę 1,2 kg.

Obie siekiery dostarczane są z osłoną ostrza ze skóry licowej.

Siekiera rozłupująca

Ponownie kategoria składająca się z dwóch wersji: mała i duża siekiera rozłupująca. Pierwsza z nich to sprzęt, który może być wykonywany jednoręcznie do mniejszych kawałków drewna. Są one kute i szlifowane w sposób dający ich stosunkowo wąskiemu klinowi głowicy wklęsłe powierzchnie policzków. Dzięki temu wchodzą łatwo i szybko w kawałki drewna opałowego i efektywnie je rozłupują z pomocą grubszej części rozpierającej. Masa tej wersji to ok 1,5 kg, długość: 50 lub 60 cm.

Duża siekiera rozłupująca służy przede wszystkim do rozłupywania drewna opałowego. Masa tej wersji to 2,6kg, długość: ok 70 cm.
W przypadku marki Gränsfors Bruk, obie wersje tych siekier posiadają metalowe zabezpieczenie trzonka oraz rowki, które ułatwiają lepszy chwyt. Obie dostarczane są ze skórzaną osłoną ostrza.

Siekier tych nie należy używać do wbijania klinów rozłupujących, do tego służy młoto – siekiera.

Młoto-siekiera

To siekiera do rozłupywania bardzo grubego i czeczotowatego drewna. Masa siekiery i jej mocny, spełniających rolę młota obuch ze ściętymi krawędziami, czyni ją doskonałym narzędziem do wbijania klinów rozłupujących. Kształtem przypomina dużą siekierę rozłupującą, przy czym jest od niej cięższa ( 3,2 kg ) i dłuższa ( 80 cm ). Również posiada stalowe zabezpieczenie trzonka, rowki na trzonku ułatwiające chwyt i skórzaną osłonę na ostrze.

Uzupełnieniem dla tej siekiery jest klin do rozłupywania drewna: narzędzie z hartowanym ostrzem i obróconym, rowkowym obuchem ze sfazowanymi krawędziami o masie 1,5 kg i długości 23 cm.

Siekiera stolarska

To siekiera o prostym, długim i wąskim ostrzu, które daje równą powierzchnię po cięciu. Dzięki wykutemu w głowicy siekiery wgłębieniu, ręka prowadząca może być trzymana tuż nad ostrzem, co ma duże znaczenie dla stabilności pracy i precyzji cięcia. Obuch siekiery może być używany w roli młotka, a jej trzonek jest prosty, aby pasował do wszystkich chwytów. Płaski, prosty kształt siekiery czyni ją odpowiednią do prac w suchym drewnie. Siekiera z trzonkiem ma 45 cm długości, masę 0,9 kg i skórzaną osłonę ostrza.

Toporek rzeźbiarski

Narzędzie do rzeźbienia i formowania drewna. Toporek ten ma stosunkowo długie, zaokrąglone ostrze z szerokim i prostym szlifem, pomagającym przy ociosywaniu. Trzonek ma długość 37 cm i nierówną powierzchnię w celu uzyskania lepszego chwytu. Masa toporka z trzonkiem wynosi ok 1 kg.
W ofercie Gränsfors Bruk znajduje się zarówno wersja dla osób praworęcznych jak i leworęcznych. Różnica polega na stronie, po której znajduje się szerszy, prosty szlif ostrza.

Topór ciesielski

To siekiera o tradycyjnym kształcie, która nadaje się do ciosania dłużyc i desek, np. przy budowie domów z bali drewnianych. Czasami używa się toporów, których ostrze ma szlif tylko po jednej stronie i z trzonkiem wygiętym na bok. Występują również topory prawostronne i lewostronne, zależnie od szlifu ostrza i kierunku wygięcia trzonka. Topór marki Gränsfors Bruk jest standardowo ostrzony dwustronnie i wyposażony w trzonek, który nie jest wygięty w żadną stronę. Topór ma długość 61 cm i masę 1,6 kg.