Szpadle wklęsłe & motyki. Szpadle sadzeniowe i porównanie metod sadzenia drzew

Szpadel wklęsły: pierwszy wybór do większych drzew liściastych i iglastych

Szpadle są dostępne w różnych długościach i szerokościach. Przy ich użyciu można ostrożnie wykopywać, a następnie przesadzać młode rośliny na inne miejsce. Ponadto użycie wklęsłych szpadli jest również odpowiednie do sadzeniu silnych, dużych sadzonek i roślin z bryłką korzeniową. Za pomocą szpadla, dostępnego w wersjach „Junack”, „Oldenburg”, „bardzo szeroki” lub „bardzo długi”, można posadzić od 65 do 85 roślin na godzinę. Pomimo nieco niższej wydajności sadzenia, tempo wzrostu j rośliny jest wysokie, ponieważ podobnie jak we wszystkich sadzeniach z użyciem szpadli, sadzenie przy użyciu szpadli wklęsłych jest bardzo korzystne dla systemu korzeniowego.

Wskazówka:

Sadzenie przy użyciu szpadla wklęsłego jest zalecane na glebach lżejszych, z małą ilością kamieni i korzeni. Wskazane jest wcześniejsze oczyszczenie gleby.

Szpadel Neheim: Ergonomiczne sadzenie roślin z systemem korzeniowym o dł. do 30 cm.

Proces sadzenia przy użyciu szpadla „Neheim” jest procesem bardzo ergonomicznym. Otwór sadzeniowy nie powstaje w wyniku użycia siły lub zastosowania odpowiedniej techniki, ale raczej przez podważenie ziemi z użyciem ciężaru ciała operatora. Ponadto większość pracy wykonywana jest w pozycji pionowej.
Miejsce sadzenia nie musi być specjalnie dodatkowo oczyszczane.

Wskazówka:

Gleby spójne, które się nie kruszą, nie są odpowiednie do sadzenia tym szpadlem.

Sadzenie za pomocą kostura rowerowego „Göttingen”: łatwe do nauczenia

Kostur, do którego na pierwszy rzut oka trzeba się przyzwyczaić, ma wiele zalet.
Z jednej strony technologia sadzenia jest łatwa do nauczenia dla użytkownika, a metoda pracy jest ergonomiczna. Z drugiej strony korzenie rośliny leśnej pozostają proste i w całości znajdują się w glebie mineralnej. Ma to ogromne znaczenie dla późniejszego wzrostu rośliny. Wydajność sadzenia wynosi około 55 do 90 sztuk na godzinę.

Wskazówka:

Uchwyt rowerowy kostura „Göttingen” ma regulowaną wysokość i dlatego może być używany przez osoby o różnym wzroście.

Klasyczna motyka dwustronna Dudek

To urządzenie do sadzenia jest stosowane w praktyce leśnej od dziesięcioleci. Służy do kątowego sadzenia małych i średnich roślin leśnych o długości korzeni do 15 cm. Siekiera służy do przecinania tkwiących w ziemi korzeni. Za pomocą motyki można sadzić drzewka iglaste lub liściaste z płaskim lub sercowym systemem korzeniowym na wszystkich rodzajach gleby bez jej uprzedniego specjalnego oczyszczania. Z tego powodu sadzenie pod kątem za pomocą motyki dwustronnej jest niedrogim procesem. Wydajność sadzenia wynosi od 60 do 100 roślin na godzinę.

Największą wadą sadzenia kątowego jest to, że korzenie nie mogą od razu rosnąć pionowo w dół. Może to prowadzić do problemów ze stabilnością w późniejszym życiu drzewa. Z tego powodu metoda ta nie jest zalecana dla sadzenia roślin z palowym systemem korzeniowym (np. dębu).

Wskazówka:

Motyka Dudek występuje w dwóch formach. Podczas gdy owalna motyka jest odpowiednia dla gleb kamienistych, mocno zakorzenionych, o tyle motyka ostra jest bardziej odpowiednia dla gleb lekkich, pozbawionych kamieni lub obszarów z gęstą trawą. Ważne jest jednak, aby przed sadzeniem usunąć surową warstwę humusową.

Wszechstronna metoda sadzenia Rhoden przy użyciu motyki Hartmann’a

Rośliny iglaste i liściaste o średnim i dużym systemie korzeniowym w kształcie serca można sadzić metodą Rhoden. Dzięki możliwości pracy w wyprostowanej pozycji proces sadzenia jest również ergonomiczny dla operatora.

Preferowanym obszarem dla metody sadzenia Rhoden są gleby kamieniste i zwięzłe. Gleba nie musi być wcześniej oczyszczona czy specjalnie przygotowana do sadzenia. Wydajność sadzenia: od 50 do 90 roślin na godzinę. Długość pędu 700 – 1000 mm, długość korzenia do 300 mm. Ta metoda ma również tę zaletę, że jest stosunkowo łatwa do nauczenia.

Wskazówka:

Zaletą jest wszechstronność motyki,  którą można dostosować do różnych celów dzięki wymiennym blatom.

W trudnych przypadkach: Motyka do sadzenia Harz

Motyka Harz jest preferowanym narzędziem do sadzenia na glebach ekstremalnie ukorzenionych lub trawiastych/zarośniętych, a także na glebach z gęstymi zaroślami. Istniejącą roślinność glebową można usunąć za pomocą blatu motyki. Dzięki drugiej stronie motyki Harz użytkownik może przecinać tkwiące w ziemi korzenie. Sama technika sadzenia jest podobna do metody sadzenia Rhoden.

Kostur Huffa: specjalista od sosny

Ten kostur nadaje się szczególnie do sadzenia mniejszych drzew iglastych, a zwłaszcza do sadzonek sosny. Otwór sadzeniowy wykonany tym kosturem nie pozostawia pod rośliną pustego miejsca, co mogłoby mieć negatywny wpływ na wzrost i stabilność sadzonki. Kostur Huffa jest odpowiedni dla roślin z odkrytymi korzeniami. Można go również stosować na glebach bardziej ukorzenionych lub zachwaszczonych.

Rura sadzeniowa Pottiputki: szybka i ergonomiczna metoda sadzenia

Sadzenie za pomocą rury Pottiputki jest przewidziane do sadzenia sadzonek kontenerowych. Zaletą tej metody jest praca w pozycji pionowej, a zatem ergonomicznej dla operatora. Roślina wpada przez rurę bezpośrednio do otworu sadzeniowego, który następnie trzeba tylko przydepnąć. Proces ten jest zatem wyjątkowo oszczędny czasowo, ale jest ograniczony ze względu na określoną średnicę rury.

Inne zalety sadzenia roślin kontenerowych to:

  • brak szoku roślinnego
  • duży przyrost
  • metoda sadzenia w dużej mierze niezależna od sezonu

Wady sadzenia roślin kontenerowych:

  • metoda dotyczy najczęściej tylko drzew iglastych
  • sadzonki są mniejsze i dlatego są narażone na uszkodzenia przez dziką zwierzynę
  • sadzonki kontenerowe są droższe w zakupie