Koszyk

Latarka typu czołówka? Potrzebujesz czegoś takiego? Czy to tylko oświetlenie dla górników? Wcale nie! Czytaj dalej i odkryj w poniższych poradach wskazówki dla siebie dotyczące zakupu czołówek. Wskazówki dla turystów, myśliwych, majsterkowiczów i aktywnie spędzających czas.

Źródło światła w czołówkach

 

Jeszcze kilka lat temu czołówki były dostępne tylko z żarówkami żarowymi lub halogenowymi. To, co latami było słabe w klasycznych latarkach, co powodowało, że akumulatory szybko się rozładowywały, dotyczyło również latarek – czołówek. Na szczęście te czasy już minęły. W prawie wszystkich nowoczesnych czołówkach wykorzystuje się obecnie wyłącznie technologię LED. Diody LED łączą stosunkowo niskie zużycie energii z dużą jasnością, a postęp technologiczny sprawia, że są stale ulepszane.

Sprzęt leśny - latarki ledlenser - latarki czołowe Ledlenser Sport

Obszary zastosowania czołówek

 

Ty, jako np. myśliwy, korzystasz ze źródła światła zwykle trzymanego w dłoni, a nie lepiej na głowie? Czy nie byłoby pomocne mieć światło skierowane zawsze w tym samy kierunku gdzie sam spojrzysz? Na przykład o zmierzchu, kiedy upolowana zwierzyna musi zostać jeszcze rozebrana. Z latarką na głowie obie ręce pozostają wolne, światło zawsze podąża za linią wzroku. Jednocześnie jesteś bardziej widoczny dla innych myśliwych, co pomoże tobie i wielu kolegom polować w bezpieczny dla was sposób.

Może zajmujesz się także jakimś rzemiosłem albo jesteś wziętym majsterkowiczem? Wówczas również możesz dołączyć do grupy zdeklarowanych zwolenników czołówek. Nieoślepiające światło w odpowiednim miejscu zapewnia bezstresowe prace montażowe, a zgubioną śrubę znajdziesz nawet wtedy, gdy wpadła do najbardziej wysuniętego narożnika warsztatu. Zobacz sam…

W porze roku, lub w porze dnia, gdy brakuje nam światła trudno jest zauważyć człowieka idącego pieszo, a szczególnie w trakcie ćwiczeń rekreacyjnych czy podczas biegania. Ciemne ubrania, słaba widoczność i pochmurna pogoda mają swoje znaczenie. Dzięki czołówce możesz podczas biegania lub pieszych wędrówek w odpowiednim czasie dostrzec przeszkody i łatwo je ominąć. Światło zwraca również uwagę innych użytkowników drogi, dzięki czemu można uniknąć niebezpiecznych sytuacji o zmierzchu. Funkcja „impuls światła”, na przykład w latarce Ledlenser MH6, również przyczynia się do lepszej widoczności i biernego bezpieczeństwa.

Sprzęt leśny - latarki ledlenser - latarki czołowe Ledlenser Outdoor

Porównanie czołówek

 

Ogólnie należy stwierdzić, że wskazanie, który konkretnie model latarki będzie dla Ciebie najlepszy, jest prawie niemożliwe. Wybór zależy raczej od indywidualnych preferencji i potrzeb. Bardziej szczegółowe informacje na temat odpowiednich parametrów można znaleźć w opisach produktów latarek. Przy wyborze latarki czołowej należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 • Jasność
 • Waga
 • Cena
 • Regulacja mocy świecenia
 • Regulacja kąta świecenia
 • Możliwość przełączania reflektorów / świateł punktowych
 • Pałąk na środku (zapobiega zsuwaniu się głowy)
 • Lokalizacja zasilacza (komora baterii z tyłu zmniejsza ciężar reflektora)
 • Akumulator lub bateria i ich typ (typy standardowe są łatwiej dostępne)
 • Funkcje migania lub sygnalizowania
 • Regulowany pałąk
 • Dostępność elementów sterujących
 • Wygoda

À propos komfortu, należy pamiętać, że można go ocenić tylko przez wypróbowanie. Ostatecznie, ze względu na ogólny charakter i użyteczność, będzie decydującym powodem wyboru jednego lub drugiego rodzaju czołówki w porównywalnym przedziale cenowym.

O jasności latarek

 

„Im jaśniej tym lepiej”, ale czasami może okazać się korzystniejszym niewykorzystywanie pełnej jasności/ mocy latarki. Dzieje się tak zawsze, gdy jasne powierzchnie, takie jak strona książki, są oświetlane z niewielkiej odległości. Funkcja ściemniania lampy, którą można znaleźć w modelu Ledlenser H7R.2, okazuje się bardzo przydatna. Dzięki zmniejszonej jasności oszczędzasz również energię, co jest ważnym kryterium podczas długich trekkingów lub długich wypraw podczas polowań.

Czy masz jeszcze jakieś pytania dotyczące zakupu źródeł światła?

 

Przedstawione tutaj kryteria powinny służyć jako pierwszy krok przy porównaniu latarek. Ale sam wiesz najlepiej, do jakich celów chcesz używać czołówki: do połowów, polowań czy do jeszcze innych celów.

Jeśli masz dodatkowe pytania na ten temat, chętnie odpowiemy na nie telefonicznie pod numerem 618115515 lub mailem: sklep@grube.pl

Przykładowa latarka w naszej ofercie

Latarka czołowa Ledlenser MH3

Przykładowa latarka w naszej ofercie

Latarka czołowa Ledlenser MH4

Przykładowa latarka w naszej ofercie

Latarka czołowa Ledlenser H8R