Odzież turystyczna – wskazówki dotyczące idealnego wyposażenia

Co odróżnia odzież turystyczną od zwykłej odzieży?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek spocić będąc ubranym w bawełnianą koszulę? Na początku prawdopodobnie nie było tak źle, ponieważ bawełna stosunkowo szybko wchłania wilgoć. Ale wkrótce tak sytuacja stawała się mało komfortowa, ponieważ bawełna nie posiada zdolności ponownego uwalniania wilgoci. Rezultat: ubrania stają się ciężkie i mokre zwisają na ciele. Jeśli dodatkowo powieje rześki wiatr, odczucie staje się naprawdę nieprzyjemne. Wówczas kilkugodzinny spacer z konieczności sprawia, że radosny nastrój szybko i łatwo znika.

Odpowiednia odzież do uprawiania turystyki pieszej to coś więcej niż tylko ochrona przed warunkami atmosferycznymi, dlatego musi ona posiadać następujące właściwości:

  • wysoki stopień oddychalności, który reguluje transport wilgoci do zewnętrznych partii materiału
  • niewielki ciężar również w stanie mokrym
  • materiał musi być bardzo trwały i elastyczny dla zagwarantowania pełnej swobody ruchów
  • niewielka objętość, dzięki czemu nieużywane rzeczy można kompaktowo schować w plecaku

Odzież na wędrówki: wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego materiału

Dominującą tkaniną w obszarze odzieży outdoorowej jest włókno syntetyczne. Spełnia ono wszystkie powyższe wymagania i jest uważane za szczególnie lekkie, dobrze odprowadzające wilgoć i elastyczne. Są oczywiście również inne materiały, które gwarantują wysoki komfort użytkowania podczas wędrówek i zapewniają ciepło w chłodniejsze dni.

Materiał z włókien syntetycznych

Istnieje wiele różnych form takich włókien funkcyjnych. Odzież outdoorowa jest często wykonana z poliestru lub nylonu (poliamidu). Materiały te szczególnie dobrze nadają się do produkcji odzieży turystycznej: szybko schną, nie gniotą się i zachowują kształt. Membrany o właściwościach wodoodpornych i wiatroodpornych są również w większości wykonane z poliestru. Wada: w odzieży poliestrowej przy ciepłej pogodzie może szybko dojść do przegrzania, a przy nadmiernej potliwości często pojawia się nieprzyjemny zapach.

Bawełna

Dopóki bawełniane koszule pozostają suche, są bardzo wygodne w noszeniu. Jeśli jednak odzież bawełniana ulegnie zmoczeniu, nieprzyjemna wilgoć, chłód i ciężkość towarzyszą Ci podczas reszty szlaku. Ubrania z czystej bawełny nie są zatem bardzo często używane podczas zajęć na świeżym powietrzu. Z drugiej strony tkaniny mieszane z bawełną z pewnością mogą łączyć zalety kilku materiałów.

Wełna Merino

W silnie karbowanej wełnie naturalnej z owiec merynosów powstają małe kieszenie powietrzne, które zapewniają dobrą izolację termiczną w niższych temperaturach. Naturalny materiał jest więc bardzo popularny jako dolna warstwa w bieliźnie funkcyjnej. Ogromną zaletą odzieży turystycznej z wełną z merynosów jest to, że wełna szybko schnie i nie „pachnie” nawet po wielokrotnym użyciu. Taka odzież jest jednak mniej trwała niż odzież syntetyczna.

Podstawy odpowiednich ubrań do uprawiania turystyki pieszej

Funkcjonalna bielizna tworzy pierwszą warstwę bezpośrednio na skórze. W zależności od aktywności i pory roku możesz je nosić w wersjach letniej lub zimowej. Funkcjonalna bielizna przylega do ciała. Zapewnia to najlepszą funkcjonalność. Pot jest lepiej odprowadzany na zewnątrz i ciało pozostaje suche. To z kolei chroni przed ochłodzeniem, powstaje przyjemny komfort noszenia i zmniejsza się podatność na urazy mięśni. Przylegający do ciała i przeważnie gładki krój bielizny zapobiega również nieprzyjemnemu pocieraniu się odzieży o skórę.

Wskazówka:

Funkcjonalne koszule i bluzki z krótkim lub długim rękawem są bardzo popularne podczas uprawiania turystyki pieszej. Swobodnie leżą na ciele, wyglądają szykownie, a dopływ powietrza można regulować indywidualnie.

Softshell, hardshell czy polar? Odpowiednia kurtka na wyprawę

Kurtki lub kamizelki Softshell doskonale nadają się na jednodniowe wędrówki – są oddychające, bardzo elastyczne i ciche. Dzięki właściwościom hydrofobowym można je ubrać również na krótkotrwały opad deszczu.

Na dłuższe wycieczki lub przy gorszej prognozie pogody i silniejszym deszczu powinieneś raczej włożyć kurtkę typu hardshell. Absolutnie wodoodporna i wiatroodporna kurtka utrzymuje suchość i ciepło, ale nadal charakteryzuje się oddychalnością. Ponadto temperaturę można zwykle regulować za pomocą otworów wentylacyjnych pod pachami.

Kurtki z włókna syntetycznego dobrze utrzymują ciepło. Kurtki polarowe są również w większości oddychające i odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Wysokiej jakości polar odprowadza pot z ciała i rozprowadza go na całej powierzchni (kurtki), co sprzyja suszeniu. Dlatego są idealną warstwą pośrednią w chłodniejsze dni i ubieraniu się na tzw. “cebulkę”.

Wskazówka:

Zawsze zabieraj ze sobą kurtkę, nawet przy rzekomo ciepłej pogodzie. Podczas wędrówki w górach delikatny fen może szybko stać się bardzo nieprzyjemny.

Zawsze suche nogi w odpowiednich spodniach turystycznych

Możesz również używać spodni uszytych z softshellu. Wodoodporne i w większości wiatroszczelne spodnie można nosić jako pojedynczą warstwę lub w połączeniu z funkcjonalną bielizną. Spodnie trekkingowe z dodatkiem bawełny gwarantują wysoki komfort noszenia i trwałość. Są one jednak mniej elastyczne. Z reguły spodnie turystyczne są wzmocnione w obszarach narażonych na duże obciążenia, takich jak pośladki, kolana i mankiety nogawek.

Spodnie typu hardshell nadają się na dłuższe wycieczki w wymagających warunkach. Wodoodporne spodnie outdoorowe zapewniają suchość podczas ulewnego deszczu lub śniegu i są wyjątkowo wytrzymałe podczas chodzenia po szorstkiej skale lub przedzierania się przez krzaki. Kompaktowe i lżejsze modele mogą służyć jako spodnie przeciwdeszczowe zakładane jako druga para, jeśli po drodze zaskoczy Cię deszcz.

Wskazówka:

spodnie trekkingowe są dostępne w wersji długiej lub jako szorty. Wielu producentów oferuje sprytną kombinację, idealną do zróżnicowanych  warunków panujących w górach: spodnie z odpinanymi nogawkami. Nogawki spodni można szybko odpiąć  za pomocą zamka błyskawicznego i ponownie założyć. Oddzieloną część można również nosić jako getry chroniące przed kleszczami i cierniami.

Skarpety turystyczne oddychające zapewniają przyjemny klimat stóp.

Właściwe skarpetki również odgrywają ważną rolę w wędrówce. Ostatecznym celem jest powrót do domu z suchymi i pozbawionymi pęcherzy stopami. Oddychająca tkanina z włókien syntetycznych, która odprowadza wilgoć, jest tutaj również pierwszym wyborem. Wełna z merynosów, która hamuje zapachy, wykazuje również swoje zalety na stopach, szczególnie podczas kilkudniowych wycieczek lub w chłodniejsze dni. W połączeniu z włóknem syntetycznym skarpety trekkingowe stają się elastyczne i dobrze przylegają do stopy, nie zsuwają się.

Jeśli codziennie przebywasz na łonie natury lub planujesz kilkudniową wyprawę myśliwską, zakładanie dwóch par skarpet jedna na drugą może okazać się bardzo skuteczne. Skarpeta zakładana bezpośrednio na stopę wykonana jest z lekkiej mieszanki elastanu, co gwarantuje jej dobre przyleganie do stopy. Materiał transportuje wilgoć do skarpety zewnętrznej.

Dzięki temu stopa pozostaje sucha. Skarpetka zewnętrzna jest zwykle wykonana z czystej wełny i jej zadaniem jest magazynowanie wilgoci, a następnie uwalnianie jej na zewnątrz przez membranę lub skórę buta. System podwójnej pary skarpet zmniejsza ucisk i obtarcie stóp. Duo-skarpety zostały przetestowane przez pracowników firmy Grube.

Wskazówka:

zwróć uwagę na długość skarpet. Powinny one zawsze sięgać poza krawędź cholewki buta, aby nie tworzyły się miejsca ucisku.

Podstawa udanej wędrówki: mocne buty turystyczne

Niezależnie od tego, jak wysoka jest cholewka w butach turystycznych, buty muszą posiadać mocną, tzw. antypoślizgową podeszwę wykonaną z optymalnej mieszanki gumy. Muszą one gwarantować dobrą przyczepność w czasie chodzenia po kamieniach, łąkach i korzeniach. Na krótkie wędrówki w raczej płaskim terenie i przy suchej pogodzie wystarczą lekkie i niskie buty turystyczne z wstawkami z siatki. Takie buty charakteryzują się wysokim stopniem oddychalności i zapewniają przyjemny klimat stóp.

Jeżeli jednak chcesz wędrować po piargach i stromych stokach, wskazane będą solidne buty turystyczne wykonane ze skóry lub materiału syntetycznego, sięgające nad kostkę. Ponadto buty te powinny być wyposażone w wodoodporną membranę, np. w membranę Gore-Tex.

Jaką rolę podczas wędrówki odgrywa nakrycie głowy?

Latem czy zimą – zawsze powinieneś mieć coś na głowie. Latem ochroni Cię to przed oparzeniami słonecznymi i udarem słonecznym, a zimą czapka lub opaska na głowie rzecz niezastąpiona. Cienkie czapki znajdują zastosowanie również w ciepłym sezonie. Gdy tylko staniesz na szczycie góry, może się zdarzyć, że nagle silny wiatr będzie Ci mocno wiał w uszy. W chłodne dni chusta lub szalik są tak samo częścią sprzętu turystycznego, jak rękawiczki. A gdy tylko pojawi się szansa na słońce, niezbędne będą też okulary przeciwsłoneczne, szczególnie tam, gdzie leży jeszcze śnieg.

Kontrolna lista odzieży turystycznej

te rzeczy musisz mieć przy sobie

Ubierz się odpowiednio i ciesz się nieograniczoną zabawą na świeżym powietrzu.
Poniżej zamieszczamy dla Ciebie ponownie naszą listę rzeczy, o których musisz pamiętać:

  • Bielizna funkcyjna
  • Koszula funkcyjna
  • Kurtka polarowa, kurtka softshell (nadaje się również jako dodatkowa warstwa w chłodne dni)
  • Kurtka wodo- i wiatroodporna lub kurtka hardshell
  • Spodnie turystyczne (wskazówka: odpinane nogawki zipp-off)
  • Skarpety turystyczne
  • Odpowiednie buty turystyczne
  • Nakrycie głowy (chusta lub czapka w zależności od sezonu)
  • W zimne dni: szalik lub chusta wielofunkcyjna, rękawiczki
  • Okulary przeciwsłoneczne