Koszyk
Poradniki

Jak zamocować trzonek siekiery?

Każdy prawdziwy drwal prędzej czy później zmierzy się z problemem zamocowania trzonka w swojej siekierze. Niezależnie od tego czy trzonek uległ uszkodzeniu czy po prostu wypadł z ucha głowicy, zawsze można go po prostu go wymienić.

Bardzo ważne jest aby trzonek siekiery był wysokiej jakości. Zarówno trzonek jak i drewniany klin muszą być bardzo suche przy mocowaniu. W przeciwnym razie, mogą one już po zamocowaniu skurczyć się i obluzować w uchu siekiery.

Inną częstą przyczyną spadnięcia głowicy z trzonka jest deformacja ucha siekiery w wyniku jej nieprawidłowego użytkowania. Zwykle jest to efektem uderzenia w obuch lub używania w charakterze młota. Przed ponownym osadzeniem głowicy na trzonku konieczne jest na ogół usunięcie starego trzonka. Jeżeli jest on osadzony przy użyciu kleju epoksydowego to jego usunięcie z głowicy jest trudne. Nie próbuj nigdy wypalić trzonka – ciepło rozhartowuje stal!

  • 1. Odpiłuj trzonek blisko głowicy siekiery.
  • 2. Usuń wiertłem jak największą część masy epoksydowej i drewna z wnętrza ucha głowicy.
  • 3. Po usunięciu większości masy epoksydowej i drewna, ich resztki można wybić od strony, po której uprzednio odpiłowałeś trzonek.
  • 4. Oczyść wnętrze ucha, np. nożem.
Wymiana trzonka siekiery na nowy
Wymiana trzonka siekiery na nowy
  • 5. Podłóż dwie deseczki pod głowicę siekiery i wciśnij nowy trzonek uderzając go. Dopilnuj aby trzonek mocno osiadł w głowicy siekiery i wystawał trochę po jej drugiej stronie. Sprawdź, czy trzonek znalazł się pod pożądanym kątem względem głowicy.
  • 6. Wpuść klej stolarski do szczeliny trzonka i powlecz nim klin. Wbij klin na ile jest to możliwe.
  • 7. Odpiłuj wystający koniec trzonka i wystającą z niego część drewnianego klina. Pozostaw kilka milimetrów.
  • 8. Na koniec wbij żelazny trójząb ukośnie w stosunku do klina drewnianego.

Informacja o firmie

Gränsfors Bruk

Gränsfors Bruk to mała rodzinna firma szwedzka, mająca swoją siedzibę w wiosce Gränsfors w północnej części regionu Hälsingland, gdzie działa od ponad 100 lat. Od początku działalności, podstawą biznesu jest specjalistyczna, unikalna wiedza dot. toporów i siekier, nacisk na jakość produktu oraz odpowiedzialność za środowisko. Obecnie w firmie pracują 32 osoby.

Siekiery Gränsfors Bruk są owocem pracy bardzo wysoko wykwalifikowanych kowali. Każdy z nich może poświęcić wytworzonej przez siebie siekierze tyle czasu ile potrzeba aby uzyskać doskonałą jakość. Kowale Gränsfors Bruk nie pracują na akord, a kiedy są już zadowoleni z efektu swojej pracy, wybijają w jej głowicy swoje inicjały. Każda siekiera i topór jest sygnowana podpisem kowala jako gwarancja jej jakości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy.

Materiał przygotowany na podstawie: “Książka o siekierach” wydanej przez Gränsfors Bruk. Książka jest dostarczana z każdą siekierą tej marki sprzedawaną w sklepie grube.pl.

Przykładowe siekiery Gränsfors Bruk w ofercie Grube:

Pełna oferta

Siekiera leśna GRÄNSFORS BRUK 430

Ostrzałka GRÄNSFORS BRUK

Toporek GRÄNSFORS BRUK 410

Siekiera do łupania GRANSFORS BRUK 439