Koszyk

Farby w sprayu od dawna stanowią integralną część nowoczesnego leśnictwa. Mogą być używane w drzewostanach do zaznaczania drzew dorodnych, szlaków zrywkowych lub drzew przeznaczonych do ścinki. Dzięki łatwości użycia i dobrej widoczności farby w aerozolu już dawno zastąpiła ona inne metody znakowania drzew i drewna.

Która farba w sprayu do jakiego celu?

Istnieją dwie grupy farb do znakowania drzew i drewna: farby fluorescencyjne (inaczej: neonowe) oraz farby tzw. długoterminowe. Jasne lub neonowe kolory są zalecane do znakowania, na przykład podczas pozyskiwania drewna lub znakowania na stosie. Pozostają one widoczne od roku do dwóch lat.
W przypadku farb fluorescencyjnych istnieją takie, które pozostawiają cienką warstwę na drewnie i farby woskowe, w których pigmenty barwne są związane z parafiną. Farby na bazie wosku pozostawiają obszerne, spienione i bardzo widoczne ślady. Charakteryzują się jednak nieco niższą przyczepnością do drewna. Dlatego nie zaleca się używania ich na bardzo mokrych powierzchniach.

Z drugiej strony, jeśli oznakowanie ma pozostać widoczne przez długi czas, na przykład na drzewach dorodnych lub ścieżkach zrywkowych, na drewnie stosuje się farby długoterminowe o okresie trwałości około 3 do 5 lat.

Przykład farby fluorescencyjnej: Farba SOPPEC Fluo Marker pomarańczowa

Wskazówki dotyczące używania farby do znakowania drzew

Poniższe zasady dotyczą wszystkich farb w sprayu: Potrząśnij puszkę przed rozpoczęciem pracy i pomiędzy kolejnymi zastosowaniami. Trzymaj ją w pozycji pionowej, gdy to możliwe. Niektórzy producenci oferują puszki z ergonomiczną głowicą. Dzięki nim palce wolniej się męczą przy dłuższym rozpylaniu farby. Do standardowych puszek dostępne są odpowiednie uchwyty d, które ułatwiają pracę.

Jeśli nie zużyjesz puszki przed końcem dnia, ważne jest, aby wyczyścić rurkę wewnętrzną i głowicę. Wystarczy obrócić puszkę do góry dnem i rozpylać przez 2 do 3 sekund bez wstrząsania. Przez rurkę wewnętrzną przepływa wtedy tylko gaz i wszystkie części są wyczyszczone.

Plamy farby na ubraniach można usunąć tylko wtedy, gdy farba jeszcze nie wyschła. Do wszystkich oferowanych farb w aerozolu zalecamy nasz odplamiacz Distein (nr 34-087).

Sposób stosowania farby w sprayu na przykładzie produktu marki Distein.

Jak zachowują się kolory sprayu leśnego w stosunku do środowiska i zdrowia?

Wszystkie nasze farby w sprayu są wytwarzane z uwzględnieniem aspektów zdrowotnych i dlatego są w dużej mierze wolne od szkodliwych substancji, takich jak np. toluen. Większość produktów przeszła również pozytywnie test KWF, a zatem spełniają one najnowocześniejsze wymagania w zakresie ochrony zdrowia, aspektów ekologicznych i ekonomicznych oraz są łatwe w użytkowaniu. Wszystkie nasze pojemniki z farbą w sprayu są licencjonowane za pośrednictwem podwójnych systemów i dlatego po opróżnieniu można je wyrzucać do żółtego kontenera/worka na odpady.

Jakie marki farby ma w swojej ofercie firma GRUBE?

Sprzedajemy farby znanych marek:

Farby w sprayu Distein

Farby w sprayu Soppec

Przykładowe farby w sprayu do znakowania drzew w naszej ofercie

Farba DISTEIN ergonom zielona
Farba SOPPEC Fluo Marker czerwona
Farba SOPPEC Forest Marker różowa